Szülői felügyeleti jog magában foglalja a kapcsolattartás jogát. A szülői felügyeletet gyakorló szülőnek és a gyermekétől különélő szülőnek a gyermek kiegyensúlyozott fejlődése érdekében - egymás családi életét, nyugalmát tiszteletben tartva - együtt kell működniük.
Elsődlegesen a gyermek joga a kapcsolattartás, különélő szülőnek joga és kötelessége a rendszeres kapcsolattartás, a gondozó szülőnek pedig kötelezettsége a kapcsolattartás biztosítása. Sokrétűvé vált a kapcsolattartás, minden gyermeknek más a helyzete, egyénre szabott, és nehéz eligazodni, nem csak az oktatási intézményeknek, de az egészségügyi ellátás során sem.
Elsődlegesen a szülők egyezséget köthetnek, ennek hiányában a bíróság kérelemre vagy hivatalból dönt. Ha a szőlők egymás között nem tudnak megállapodni, egy idegen fog dönteni az ő és gyermekeik közötti kapcsolattartásról.
A kapcsolattartási jog magában foglalja
- a gyermekkel való személyes találkozást,
- a gyermeknek a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről rendszeresen, meghatározott időtartamra történő elvitelét,
- a gyermekkel időszakonként, elsősorban az oktatási szünetek és a többnapos ünnepek időszakában való huzamos együttlétet,
- kiterjed a kapcsolat személyes találkozás nélküli fenntartására,
- és a kapcsolattartásba beletartozik a gyermek meghatározott időtartamú külföldre vitele is.
A kapcsolattartás célja, hogy a gyermek és a kapcsolattartásra jogosult személyek közötti családi kapcsolatot fenntartsa, továbbá a kapcsolattartásra jogosult szülő a gyermek nevelését, fejlődését folyamatosan figyelemmel kísérje, tőle telhetően segítse.
Fenti tájékoztatás nem teljeskörű és nem helyettesíti egyedi ügyben a jogi tanácsadást.
Amennyiben házasság felbontásával, szülői felügyeleti joggal, kapcsolattartással vagy egyéb, családjoggal kapcsolatos kérdése van, és hatékony megoldására van szüksége, keressen bizalommal elérhetőségeimen.
Forrás: Ptk, Családjogi könyv (CSJK)