A gyermek szülői felügyelet vagy gyámság alatt áll, a szülői felügyelet lehet közös vagy kizárólagos a szülők között. A közös szülői felügyelet az apai és anyai státuszból ered, így mindaddig, amíg a bíróság másként nem dönt, a szülőket közös szülői felügyelet illeti meg közös kiskorú gyermekük felett, így a felek különélése nem hozza magával automatikusan, hogy valamely szülő felügyeleti joga megszűnne vagy szünetelne.
A különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben közösen gyakorolják jogaikat akkor is, ha a szülői felügyeletet a szülők megállapodása vagy a bíróság döntése alapján az egyik szülő gyakorolja, kivéve, ha a gyermekétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta vagy megvonta. A különélő szülőnek nem szünetel a szülői felügyeleti joga, lényeges kérdésekben továbbra is együttdöntési joga van a szülőknek.
A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek tekintendő
- a kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása,
- a szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének, huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése,
- állampolgárságának megváltoztatása
- és iskolájának, életpályájának megválasztása.
A szülői felügyeleti jog magában foglalja a kapcsolattartás jogát is.
A hatályos CSJK szabályai szerint közös szülői felügyelet úgy is gyakorolható, hogy a szülők felváltva, azonos időtartamban jogosultak és kötelesek a gyermek nevelésére és gondozására, ugyanakkor a gyakorlatban a szülők nem feltétlenül azonos időtartamokban rögzítik a váltott gondoskodás egyik és másik szülőre jutó időtartamát. A váltott gondoskodás nem egyenlő a közös szülői felügyelettel.
Fenti tájékoztatás nem teljeskörű és nem helyettesíti egyedi ügyben a jogi tanácsadást.
Amennyiben házasság felbontásával, szülői felügyeleti joggal, kapcsolattartással vagy egyéb, családjoggal kapcsolatos kérdése van, és hatékony megoldására van szüksége, keressen bizalommal az elérhetőségeimen.
Forrás: Ptk, Családjogi könyv (CSJK)